poniedziałek, 19 października 2015

Chcę wiedzieć więcej o Bałutach

Rozpoczęła się realizacja projektu, na który Biblioteka otrzymała środki od Banku Zachodniego WBK, wygrywając wraz z 16 innymi instytucjami z Polski II edycję konkursu „Tu zmieniam, tu mieszkam”.
19 października, w słoneczny, chłodny poranek, odbyła się wycieczka po starym mieście i przyległych do niego rewirach Starych Bałut. Uczestniczyli w niej uczniowie kl. V a i V b SP nr 56.
We współczesnej, powojennej siatce ulic uczestnicy spaceru poszukiwali śladów nie istniejących już obiektów i tych nielicznie ocalałych: starego cmentarza żydowskiego, budynków ostańców, latarni gazowej na placu Piastowskim. Obejrzano socrealistyczne domy mieszkalne wzniesione w sąsiedztwie parku Staromiejskiego. Odszukiwano oznaczenia granic Litzmannstadt Ghetta  i pamiątki po żydowskich mieszkańcach Bałut: budynki należące do administracji getta, pomnik Dekalogu, baner z przedstawieniem synagogi.
Poznano historię najstarszej katolickiej świątyni – kościół NMP i obejrzano pozostałość po przykościelnym cmentarzu – nagrobek Wyszyńskiego.
Gościem specjalnym spaceru był dr Adam Sitarek z IPN, który opowiedział o historii zwiedzanych miejsc.


W spacerze uczestniczyło 50 osób.

Start z Rynku Starego Miasta

Latarnia gazowa, która niegdyś oświetlała plac targowy Tanfaniego (dziś plac Piastowski)

Michalina zuch dziewczyna - instalacja Anki Leśniak na opuszczonym budynku przy ul. Zachodniej 27A

Mural autorstwa Dariusza Paczkowskiego (przeniesiony z warszawskiego Muranowa) upamiętniający Marka Edelmana i powstanie w getcie warszawskim na budynku nr 6A przy ul. Bojowników Getta Warszawskiego

W poszukiwaniu rzeki Łódki ukrytej w parku Staromiejskim


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz