wtorek, 20 września 2016

Tydzień Książek Zakazanych


25 września rozpoczyna się Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week). Jest to kampania społeczna zapoczątkowana w USA, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury oraz potrzebę wolności słowa i czytania. Inicjatywa Tygodnia Zakazanych Książek wiąże się z pierwszą poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która mówi o wolności słowa. Dzięki tej kampanii zwracamy uwagę na jedno z podstawowych praw obywatelskich, ale także zachęcamy do zainteresowania się historią książek, które znalazły się na  liście książek zakazanych, np.: 
 451 stopni Fahrenheita - Ray Bradbury
Powieść wybitnego autora s-f przez 13 lat była sprzedawana w wersji ocenzurowanej przez wydawcę - zmieniono treść ponad 75 fragmentów. W 1998 roku została usunięta z listy lektur w Missisipi za bluźnierstwo. Cenzurę zniesiono jednak po protestach uczniów i rodziców. Książka porusza temat... cenzury i palenia książek.
Buszujący w zbożu - Jerome David Salinger
Książka wzbudza kontrowersje z powodu zastosowania wulgarnego języka, motywów seksualnych oraz rzekomej dewaluacji wartości rodziny, promocji alkoholu, papierosów i rozwiązłości. W 1957 roku australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach.

Folwark zwierzęcy - George Orwell
Do końca lat 80’ XX wieku książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskie wydanie ukazało się dopiero w roku1988, mimo to jednak od końca lat 70’ powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. W Kenii zakazano jej w 1991 roku, ponieważ krytykowała... skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 roku w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - z powodu... bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.
Jądro ciemności - Joseph Conrad
Książka była atakowana za rasistowski wydźwięk, wzbudzała konsternację i oburzenie. Była szeroko komentowana i poddawana dyskusji wśród akademików.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz