czwartek, 29 listopada 2012

Światy, których już nie ma, czyli o korzeniach twórczości Brunona Schulza



Rocznicę śmierci Brunona Schulza, przypadającą 19 listopada Biblioteka uczciła przygotowując prezentację przybliżającą  sylwetkę tego literata i artysty.

Uczniowie kl. V i VI Szkoły Podstawowej nr 166 jako pierwsi uczestniczyli w zajęciach poświęconych Bruno Schulzowi.

Obejrzeli prezentację, dzięki czemu mogli po raz pierwszy zetknąć się z obrazami utrwalającymi obecność Żydów na ziemiach polskich.

Wykonali także prace literacko-plastyczne inspirowane tekstami Bruno Schulza.





poniedziałek, 26 listopada 2012

Wszystkie Misie nasze są! - Światowy Dzień Pluszowego Misia



Jak co roku w listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dziś rozpoczęliśmy z grupą „Motylków” z Miejskiego Przedszkola nr 140 cykl zajęć –  Miś w literaturze. Przedszkolaki dowiedziały się o historii tego święta.  Przygody Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Kolargola, Misia Yogi czy niezwykle przeżycia Paddingtona zawsze przywołują uśmiech na buziach maluchów. Zabawne, pełne humoru i mądrości perypetie małych pluszowych przyjaciół są na każdą porę roku.
W rytm piosenek o Misiach, zabawach i kolorowankach miło upłynął nam czas.



środa, 14 listopada 2012

Nie ma dzieci - są ludzie. Janusz Korczak



W dniach 12.11.-16.11. 2012 r. prezentujemy wystawę pt. „ Nie ma dzieci - są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” przygotowaną przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Muzeum Harcerstwa.

Dzięki zgromadzonym ilustracjom, przedstawionym faktom i opisanym wydarzeniom czytelnicy nasi mają okazję zapoznać się z dokonaniami Starego Doktora i wpływami jego myśli pedagogicznej na współczesne wychowanie i harcerstwo.

Uczniowie kl. VI ze SP nr 182 13 listopada uczestniczyli w zajęciach warsztatowych poświęconych Januszowi Korczakowi. Obejrzeli fragmenty filmu „Janusz Korczak - król dzieci”. Następnie wyszukiwali w oparciu o wystawę informacje o osobie Starego Doktora i Jego dokonaniach na polu pedagogiki i literatury, aby wykonać prace plastyczne upamiętniające tego pioniera  tworzenia podstaw praw dziecka.

Kolejnego dnia uczniowie kl. I SP nr 3 wzięli udział w spotkaniu zatytułowanym „Stary Doktor swoim przyjaciołom – dzieciom”. Słuchali fragmentów książek J. Korczaka dla dzieci. Rozmawiali o tym, co myślą o królu Maciusiu i wzruszali się jego losem, współczuli jego cierpieniu, podziwiali odwagę, wytrwałość i szlachetność. Na koniec namalowali własny obraz wyspy bezludnej.

Mamy nadzieję, że zorganizowane zajęcia zapadną nie tylko w pamięć, ale także w serca dzieci i staną się maleńkim wkładem w tworzeniu pamięci społecznej o Januszu Korczaku. 







wtorek, 13 listopada 2012

Otwarcie wystawy prac plastycznych i rzemiosła artystycznego w ramach XV Festiwalu Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych






Festiwal Sztuk Wszelakich zawitał do naszej Biblioteki.
Jest to coroczne święto twórców z niepełnosprawnością, ich rodzin, opiekunów i sympatyków, organizowane przez Dom Opieki Społecznej przy ul. Podgórnej 2/14 w Łodzi.
12 listopada została otwarta wystawa prezentująca prace wykonane rozmaitymi technikami przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Aleksandrowie Łódzkim oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr3 przy ul. Tkackiej 34/36. Pensjonariusze Domu Opieki Społecznej z ul. Podgórnej zaszczycili swoją obecnością nasza bibliotekę podczas uroczystego otwarcia. Prace prezentowe na wystawie bardzo podobały się przybyłym gościom.
Na uroczystości był obecny także  Stanisław A. Średziński, pomysłodawca i koordynator Festiwalu.
Wystawę można oglądać w Bibliotece do końca listopada.





piątek, 9 listopada 2012

Śladami J. I. Kraszewskiego po XIX -wiecznej Europie




Dziś zainagurowany został w naszej filii Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Ten pisarz, poeta, publicysta, dziennikarz, wydawca, bibliofil, kolekcjoner sztuki, historyk, podróżnik, meloman, malarz amator, działacz społeczno-polityczny, a także szpieg, który kochał Francję jest w dużej mierze zapomniany.

Rok Jego jest okazją do refleksji nad ścieżkami sławy literackiej, sukcesu czytelniczego, zmienności upodobań czytelników i mód literackich.

Jego pasja pisania i nigdy niezaspokojony głód czytelniczy ciągle zadziwiają. Był On, używając współczesnego języka, niezaprzeczalnie supermistrzem szybkiego czytania, czytania ze zrozumieniem, z pełną świadomością, czytania rodzącego refleksję i polemikę.

Sylwetka J. I. Kraszewskiego stała się  pretekstem do odbycia podróży w czasie i poszukiwaniem śladów pisarza w różnych zakątkach Europy. Na tę podróż zaproszeni zostali do biblioteki uczniowie
Gimnazjum nr 6.

Rozpoczęła się ona od pałacu Słuszków w Warszawie. Tam 28 lipca 1812 r.  przyszedł na świat przyszły literat, gdy Jego matka ewakuowała się z rodzinnego majątku na Podolu przed wojskami Napoleona.
Droga wiodła następnie przez Wołyń, Warszawę do Drezna, które stało się miejscem zamieszkania pisarza na przeciąg ponad dwudziestu lat.

To najważniejsze miejsca w topografii J. I. Kraszewskiego, urozmaicone licznymi wypadami i podróżami po szczególnie ukochanych kresach wschodnich, Imperium Rosyjskim, do Włoch Francji i Szwajcarii, po Niemczech i Austro-Węgrach.

Podróż zakończyła się w 1887 r. Wówczas ciało zmarłego w Genewie pisarza spoczęło w Krypcie Zasłużonych w kościele oo. Paulinów na Skałce w Krakowie.

Ta wirtualna podróż pozwoliła uczestnikom dzisiejszego spotkania poznać ciekawe szczegóły życia codziennego J. I. Kraszewskiego i przybliżyła ducha minionej epoki.






poniedziałek, 5 listopada 2012

Strachy na lachy, czyli Halloween



Gościem Biblioteki była dziś pełna wigoru i nieposkromionej energii kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 56.
Zabawy i maskarady z okazji Halloween stały się pretekstem do rozmowy o strachu i odwadze. Przewodnikiem po tym temacie było opowiadanie Maugo Domańskiej pt.: „Bój się!”.
Jego bohater – Szymek, dzięki skonstruowanemu przez siebie telegroportowi dowiedział się od rycerza z pasjonującej gry, że przed walką ze smokiem czuje on zawsze ogromny lęk, ale posiadając dobry sprzęt (konia, miecz, zbroję), zaprawę bojową (wytrwały trening) zwycięża strach przed bestią, pokonuje ją i może cieszyć się pokojem, jaki zapanuje po zabiciu smoka.
Z wyjątkiem kilku przekornych z zasady pozostali zgodni byli, że strach nie jest niczym wstydliwym i złym. Ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, które możemy pokonać.
Formą zabawy i oswajania się z lękami mniejszymi i większymi było wykonanie strasznego pająka z czarnej krepiny, zwanej potocznie bibułą karbowaną.



Halloweenowa lampa
Spójrzcie, jaki piękny!
Nasze na pewno są najpiękniejsze
Oto my i nasze super pająki